A túlzott önbizalom csapdája és a hitelesség üzleti értéke
Egy volt kollégámmal folytatott beszélgetés mélyen megmaradt bennem. Egy kávé mellett arról panaszkodott, hogy mennyire kimerült. "Minden reggel úgy kelek fel, hogy szerepet kell játszanom" – vallotta be. Kiderült, hogy már évekkel ezelőtt úgy kapta meg az első vezetői állását, hogy kicsit kiszínezte a tapasztalatait. Azt gondolta, a gyakorlatban majd behozhatja a lemaradást. Azóta eltelt öt év és még mindig úgy érzi, hogy minden egyes nap bizonyítania kell – nem másoknak, hanem önmagának, hogy valóban méltó a pozíciójára.
Ez a történet nem egyedi. Sokunkkal megesett már, hogy egy állásinterjún azt mondtuk: "Persze, van ebben tapasztalatom!", aztán az első munkanapon a Google-t bújtuk, hogy pótoljuk a hiányzó tudást. Előfordul, hogy azt állítjuk, "folyékonyan beszélünk" egy nyelvet, miközben valójában még egy egyszerű éttermi rendelés is kihívást jelentene egy étteremben. És hányszor próbáltuk megmutatni a világnak – és magunknak –, hogy több tapasztalattal rendelkezünk, mint valójában bírunk?
De mi történik, amikor ezt a játékot túl sokáig játsszuk?
A túlzott önértékelés árnyoldalai
A túlzott önbizalom sokszor vonzó és valóban vonzóvá teszi az embert, de nem mindenkinek válik előnyére. Nézzük meg, milyen árnyoldalai lehetnek ennek a látszólag vonzó tulajdonságnak!
1. Hitelesség elvesztése
Volt egy srác az egyetemen, akit mindenki csodált, mert úgy tűnt, mindent tud. Aztán amikor dolgozni kezdett, egy fontos prezentáció közben valaki rákérdezett egy részletre. A válasza mellébeszélés volt. Nem sokkal később a kollégák rájöttek, hogy a magabiztosság mögött nincs valós tudás. Ettől kezdve senki nem kérdezett tőle semmit – és nem is bíztak benne.
A hitelesség a bizalom alapja az üzleti életben. Ha az ügyfelek vagy kollégák úgy érzik, hogy valaki nem őszinte, az súlyosan károsíthatja a csapatmunkát, az ügyfélkapcsolatokat, sőt még a vállalat hírnevét is.
2. Folyamatos stressz és szorongás
Emlékszel, amikor egy dolgozat előtt ültél a teremben, és tudtad, hogy nem tanultál eleget? Most képzeld el, hogy ez az érzés éveken át kísér.
Amikor nap mint nap attól félsz, hogy valaki rájön az igazságra, az kimerítő. Egy barátom mesélte, hogy a vezetői munkája első évében minden este úgy ment haza, mintha egy titkos küldetésből térne vissza, ahol bármelyik percben lebukhat.
A színlelés hatalmas energiát emészt fel. Az állandó feszültség nemcsak kimerítő, hanem a teljesítmény rovására is megy.
3. Kihagyott fejlődési lehetőségek
A legnagyobb gond azzal, ha úgy teszünk, mintha mindent tudnánk, hogy semmit sem tanulunk. Volt egy kolléganőm, aki mindig azt mondta, hogy "ő már profi" mindenben. Amikor felajánlották neki, hogy egy mentor segítse a fejlődésben, visszautasította, mert félt, hogy mit szólnak, ha kiderül, hogy mégsem olyan profi. Évekkel később ugyanott tartott, ahol kezdte, míg azok, akik nyíltan felvállalták a hiányosságaikat, messze megelőzték.
A túlzottan magabiztos emberek gyakran nem látják be, hol kellene fejlődniük. Emiatt nem vesznek részt olyan képzéseken vagy projekteken, amelyek hozzájárulhatnának a fejlődésükhöz, ami végső soron hátráltatja a karrierjükben.
4. Megromló kapcsolatok
Egy ismerősöm, aki hosszú éveken át "blöffölt" a szakmájában, egyszer csak szembesült azzal, hogy a kollégái már nem bíznak benne. Amikor először találkozott a kollégáival, mindenkit lenyűgözött a magabiztosságával. De ahogy telt az idő, egyre többen jöttek rá, hogy a nagy ígéretek mögött nem mindig van valós teljesítmény. Egyszer egy projekt során egy csapattársa nyíltan megmondta neki: "Figyelj, ezt inkább én csinálom, mert tudod… te nem mindig vagy pontos ezekben a dolgokban." Akkor döbbent rá, hogy az évekig tartó "szerepjáték" következményeként elveszítette a munkatársai bizalmát.
Az üzleti életben a hitelesség kulcsfontosságú tényező. Ha valaki nem megbízható, hosszú távon nem lesz képes erős, tartós kapcsolatokat építeni.
Hogyan építsünk valódi hitelességet?
Ha úgy érzed, hogy te is túlzásba vittél valamit és most azon aggódsz, hogyan hozd helyre a dolgokat, íme néhány lépés, amelyek segíthetnek.
1. Nézz szembe a valósággal
Miért érzed szükségét, hogy jobbnak tűnj, mint amilyen vagy valójában? Félsz, hogy ha őszinte leszel, nem kapsz lehetőséget? Vagy attól tartasz, hogy nem vesznek komolyan? Ha megérted a motivációdat, könnyebben tudsz változtatni.
2. Meséld újra a történetedet
Ha eddig azt mondtad, hogy mindenhez értesz, nem kell hirtelen beismerned, hogy ez nem igaz. Ehelyett mondhatod: "Korábban azt hittem, hogy ezt teljesen értem, de most látom, hogy mennyi mindent kell még tanulnom." Ezzel nemcsak őszinte vagy, hanem azt is kifejezed, hogy nyitott vagy a fejlődésre.
Ahelyett, hogy a korábbi túlzásaidról beszélnél, inkább a fejlődésre és a tanulásra koncentrálj, hogy hitelesebb képet adhass magadról.
3. Vállalj felelősséget
Ha már túllépted a "szerepjáték" határait, néha a legjobb megoldás az őszinteség. Egy vezető, akit ismerek, egyszer azt mondta a csapatának: "Tudom, hogy az elején azt mondtam, hogy mindent tudok erről a területről, de az igazság az, hogy folyamatosan tanulok." Ez a megközelítés nemhogy nem csökkentette a tiszteletét, hanem éppen ellenkezőleg, erősítette a bizalmat irányában.
A nyílt kommunikáció és a felelősségvállalás hozzájárulhat a közvetlen környezetedben lévő bizalom növeléséhez.
4. Fókuszálj a növekedésre
Senki sem várja el, hogy tökéletes legyél. Az emberek jobban tisztelik azt, aki elismeri, hogy fejlődnie kell, mint azt, aki mindenáron tökéletesnek akar látszani. Ha azt mondod: Korábban úgy hittem, hogy ebben kiváló vagyok, de a tehetséges kollégáktól sokat tanultam," az alázatosságot és a fejlődés iránti vágyat tükrözi.
A hosszú távú sikerhez elengedhetetlen, hogy elkötelezd magad a folyamatos fejlődés mellett és fejleszd a képességeidet.
A hitelesség hosszú távon mindig kifizetődik
A világ tele van olyanokkal, akik különlegesebbnek próbálnak tűnni, mint amilyenek valójában. De a valódi siker kulcsa az őszinteség és a folyamatos fejlődés. Az igazi önbizalom nem mások megtévesztéséből fakad, hanem abból, hogy folyamatosan fejlődünk és egyre jobbak leszünk.
A mai üzleti világban a hitelesség a legértékesebb tulajdonság. Azok, akik valódi tudásra és tapasztalatra építenek, az hosszú távon mindig előnyben lesznek.